trwa inicjalizacja, prosze czekac... neurolog ..kody rabatowe

2 listopada 2011

Iridium Flares

Witam
Dziś postanowiłem wykorzystać pogodę i wyszedłem na spotkanie Iridium flares. Zdjęcie robione z miasta Bydgoszcz z nad Balatonu więc mówimy o miejscu dość mocno zaśmiecony światłem. 

Na początek co to jest IRIDIUM:  
Iridium - system 66 sztucznych satelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na sześciu orbitach okołoziemskich na wysokości 780 km. System ten pierwotnie miał posiadać 77 satelitów, a ponieważ pierwiastek chemiczny iryd ma liczbę atomową 77 stąd nazwa tego systemu. Logo systemu Iridium przedstawia układ Wielkiego Wozu, najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Iridium umożliwia komunikację głosową oraz przesyłanie danych na całym świecie za pomocą urządzeń przenośnych.
źródło wikiperia.org
Teraz wyjaśnię pojęcie magnitudo czyli jasność obiektów na nieboskłonie. Podobnie jak z przysłoną skala jest odwrotna czyli im mniej tym obiekt jaśniejszy. Podam cztery najjaśniejsze obiekty:
  • Słońce – -26,7m (najjaśniejszy obiekt na niebie);
  • Księżyc – -12,7m w pełni, 10m w pierwszej kwadrze;
  • Wenus – -4,5m;
  • Syriusz – -1,5m (najjaśniejsza gwiazda poza Słońcem). 
Oko ludzkie widzi maksymalnie do ok 7 mag mówimy o miejscu z dala od świateł miast:
Daje zdjęcie poglądowe byście sami mogli zbadać jakie macie niebo :)


LINK DO STRONY W LINKACH NA BLOGU
Jak to czytać??:
02 Nov 17:19:36 -8 42° 179° (S ) 2.2 km (W) -8 Iridium 10
Są to dane dla Bydgoszczy: 
data, czas, jasność obserwowana, magnitudo -8 to już bardzo mocne max -9, wysokość, azymut czyli kierunek w stopniach (strona południowa), dystans jaki by trzeba przejechać by ujrzeć maxa -8 na zachód, moc optymalna obiektu, nazwa.

Parametry zdjęcia to 17 mm s 102 sek. f 7.1 iso 100, zdjęcie jest nie kadrowane by można określić ile stopni będziemy widzieli przy 17mmn tu na zdjęciu widzimy 50 stopni.
Na zdjęciu zarysowałem konstelacje ORŁA i ja opisałem by móc zobaczyć jak w mieście widzimy ok 4.0 magnitudo i mniejsze przy takim zaświetleniu. Na widoczność ma duży wpływ wilgotność powietrza.
Jak widać księżyc może mieć w granicy -9 mag, flara Iridium ma ok -7,5, a gwiazda ALTAIR 0.9 mag. Można by się zastanowić dlaczego Iridium jest porównywalnie jasna do najmocniejszej gwiazdy ALTAIR o 0.9 mag, wynika to z tego że satelita jest w ruchu i jej czas naświetlania jest dużo krótszy niż czas naświetlania kadru.
Kadr naświetlałem w sumie 102 sekundy a flara to ostatnie 40 sekund.
By powiększyć zdjęcie kliknij link po lewej stronie.

Fragment nieba widziany na zdjęciu